SP-2107
| Availability: | |
|---|---|
Product Description
This line thermal printer mechanism is a compact, high-speed printing mechanical device applicable in measurement and analysis instruments, electronic cash register systems, communication equipment, and data terminal equipment, etc.
Supports operating voltage 4.2-8.5V, maximum print speed 90mm/s.
Platen diameter φ8mm, small external size, high-strength large gear. Suitable for various micro thermal receipt printer models.
Achieves easy paper loading function through the openable and closable platen roller assembly, making paper loading simple.
High-density thermal head with 8 dots/mm, providing clear printing results.
50km printing length or 100,000,000 pulses printing life (under rated operating conditions).
Dot line heating printing ensures low noise.
Removable print platen assembly makes cleaning the printer thermal head simple.








Product Parameters
| Printing Method | Thermal Line Printing |
| Dots Per Line | 384 dots/line |
| Resolution | 8 dots/mm |
| Maximum Printing Speed | MAX:90mm/second(8.5V)*1 |
| Effective Printing Width | 48mm |
| Paper Width | 58mm |
| Paper Thickness | 0.06~0.08mm |
| Paper Step Pitch | 0.0625mm |
| Thermal Head Temperature Detection | Thermistor |
| Print Platen Position Detection | Not Supported |
| Paper Detection | Photoelectric Sensor |
| Heating Head Operating Voltage | 4.2-8.5V |
| Logic Operating Voltage | 3-5.5V |
| Operating Environment Temperature | 0℃~50℃(No condensation allowed)*2 |
| Storage Temperature | -20℃~60℃(No condensation allowed) |
Pulse Withstand Life Wear Resistance | 100,000,000 pulse or more*3 50KM or more (excluding damage from dust and other foreign objects) |
| Dimensions (L*W*H) | 71.9*24.6*36mm |
| Weight | Aprrox. 61g |
FAQ