SP-2110A/B
| Availability: | |
|---|---|
Product Description
This line thermal printer mechanism is a compact and high-speed printing mechanical device, which can be applied to measurement and analysis instruments, electronic cash register systems, communication equipment, data terminal equipment, etc.
Serial Number | Mechanism Model | Remarks |
1 | SP-2110 | Standard configuration (plastic main bracket, without ground wire) |
2 | SP-2110A | Plastic main bracket, with ground wire |
3 | SP-2110B | Metal main bracket, without ground wire |
Supports working voltage of 4.2-8.5V, with a maximum printing speed of 80mm/s.
The rubber roller has a diameter of ¢6mm, with a small overall size. The structural installation size and interface are compatible with Fujitsu 628MCL701 mechanism, suitable for various micro thermal receipt printer models.
The openable/closable roller assembly enables easy paper feeding, making the process simple.
8dots/mm high-density thermal head provides clear printing effect.
50km printing length or 10⁸ printing life under rated working conditions.
Dot-line heating printing ensures low noise.
The detachable print rubber roller assembly simplifies the cleaning of the printer's thermal head.








Product Parameters
| Printing Method | Thermal Line Printing |
| Dots per Line | 384 dots/line |
| Resolution | 8 dots/mm |
| Maximum Printing Speed | MAX: 80mm/s (8.5V) |
| Effective Printing Width | 48mm |
| Paper Width | 58mm |
| Paper Thickness | 0.06~0.08mm |
| Paper Step Pitch | 0.0625mm |
| Thermal Head Temperature Detection | Thermistor |
| Print Rubber Roller Position Detection | Not supported |
| Paper Detection | Photoelectric Sensor |
| Working Voltage of Heating Head | 4.2-8.5V |
| Logic Working Voltage | 3-5.5V |
| Working Ambient Temperature | 0℃~50℃ (No condensation) |
| Storage Temperature | -20℃~60℃ (No condensation) |
Pulse Withstand Life Wear Resistance | |
| Dimensions (L*W*H) | 67.9*19*31.5mm |
| Weight | Plastic Mechanism 26g,Metal Mechanism 50g |
FAQ